مشاور دات اینفو | بزرگترین پلت فرم مشاوره رایگان مشاور دات اینفو | بزرگترین پلت فرم مشاوره رایگان
تواضع

فروتنی و تواضع چیست؟ متواضع کیست؟

تواضع و فروتنی را می‌شود یک نوع آزادی معنی کرد. از هر چیزی که حس خودشیفتگی به انسان می‌دهد و عبارت «اول من» را تداعی می‌کند، رها شوید. داشتن فروتنی از ارزش‌هایی است که می‌تواند روابط بسیار خوبی را برای ما رقم بزند.

این موضوع مورد توجه بسیاری از متخصصان رفتارشناسی است که تلاش کردند تعریف درستی از تواضع ارائه دهند. یکی از آن‌ها دکتر کارل آلبرش است که توصیه‌های خوبی را برای افزایش رفتار فروتنانه پیشنهاد می‌کند. در این بخش خلاصه‌هایی از توصیه‌های ایشان را با هم مرور می‌کنیم.

توصیه اول: قبل از هر چیز، تعریف درستی از فروتنی داشته باشید. یادتان باشد معنای فروتنی هیچ‌کدام از این نکاتی که خواهم گفت نیست.

این‌که اجازه بدهید دیگران هرطور دوست دارند با شما برخورد کنند، این‌که خودتان و علایق‌تان را به خاطر دیگران فدا کنید. این‌که فقط به آن دلیل که می‌خواهید انسان خوبی به‌نظر برسید، از هر چه کشمکش و اختلاف نظر هست دوری کنید. این‌که احساسات‌تان ‌و نقطه نظرات‌تان ‌را سرکوب و یا پنهان کنید. به این دلیل که می‌خواهید همرنگ جماعت باشید. فروتنی هیچ‌کدام از این ها نیست.

توصیه دوم: سعی کنید زندگی رو به‌ رشدی داشته باشید. باید پیشرفت در زندگی‌تان ‌جاری باشد. این مسئله باعث می‌شود نیازی نداشته باشید با ادعای این‌که از دیگران بهتر هستید، به آن‌ها فخر بفروشید. زندگی سرشار از رشد باعث می‌شود که افراد عزت نفس پیدا کنند و احساس ارزشمندی داشته باشند.

توصیه سوم: سعی کنید تحسین و تشویق کردن، تشکر کردن و در دیگران ایجاد انگیزه کردن را تمرین کنید. این‌ها مهارت‌هایی هستند فروتنی را در افراد تقویت می‌کنند. پرورش چنین مهارت‌هایی نیازمند داشتن عزت نفس است. هر چه عزت نفس انسان‌ها بیشتر باشد راحت‌تر می‌توانند این موارد را در برخورد با دیگران داشته باشند.

توصیه چهارم: به تقویت هوش اجتماعی در خودتان بپردازید. افرادی که هوش اجتماعی بالاتری دارند به خوبی حواس‌شان به آن است که چطور با دیگران برخورد کنند. آن‌ها نشانه‌ها و علائم اجتماعی در رفتار دیگران را خوب درک می‌کنند و می‌دانند که چطور با دیگران طوری رفتار کنند که آن‌ها احساس کنند دیده شدند.

مورد تحسین و تشویق قرار گرفتند و به آن‌ها احترام گذاشته شده است. بدون شک چنین رفتارهایی ما را اقناع می‌کند و ما جذب داشتن رابطه با چنین افرادی که فروتن هستند می‌شویم.

امیدواریم با استفاده از این توصیه‌ها بتوانیم فروتنی را بیشتر در خودمان پرورش دهیم.

برچسب ها # تواضع
  • اگر این مطلب برات مفید بود و فکر می کنی ممکنه به افرادی دیگه‌ای هم کمک کنه اون رو برای دیگران ارسال کن

لطفا در مورد محتوای این صفحه نظر بدهید یا سوالاتتان را مطرح کنید . ما از ایجاد بحث و گفتگو در مورد محتوای منتشر شده در سایتمان استقبال می کنیم