مشاور دات اینفو | بزرگترین پلت فرم مشاوره رایگان مشاور دات اینفو | بزرگترین پلت فرم مشاوره رایگان

مشاوره حقوقی در زمینه‌های دعاوی کیفری، حقوقی و مسایل ثبتی

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که شما یا شرکت‌تان درگیر پرونده‌ها و مسائل حقوقی می‌شوید و در نهایت به کمک یک متخصص حقوق نیاز دارید تا به شما کمک کند.

مشکل این است که وقتی شروع به جستجوی یک متخصص برای کمک به شما می‌کنید اغلب ممکن است سردرگم و سرگردان شوید. این به این دلیل است که انواع مختلفی از متخصصان حقوق در آنجا وجود دارد، که برجسته‌ترین آن‌ها یک مشاور حقوقی و یک وکیل است.

بسیاری از افراد هر از گاهی به مشاوره حقوقی نیاز دارند و اگر شما نیز به دنبال یکی از آن‌ها هستید، لطفا ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید. بسیار مهم است که ویژگی‌ها و مزایای ارائه شده توسط هر دو طرف را بشناسید و بتوانید بهترین مورد را برای خود انتخاب کنید.

بسیاری از مردم هنوز در مورد تفاوت بین یک مشاور حقوقی و یک وکیل مردد هستند و بنابراین نمی‌دانند که باید با کدام‌یک برای مسائل تجاری خود مشورت کنند. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به دنبال درک تفاوت بین هر دو طرف هستید اما هیچ نتیجه مثبتی برای انجام این کار به دست نیاورده‌اید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که وکیل و مشاور حقوقی دقیقاً چیست و به شما می‌گوییم که کدام یک گزینه بهتر برای حل اختلافات حقوقی شماست. مقاله را تا انتها بخوانید و جزئیات مهم را از دست ندهید.

تفاوت بین مشاوره حقوقی و اطلاعات حقوقی

مرز بین «مشاوره حقوقی» و «اطلاعات حقوقی» اغلب مبهم است. به عنوان یک موضوع کلی، فقط یک وکیل می‌تواند مشاوره حقوقی واقعی بدهد، در حالی‌که هر فرد دیگری می‌تواند اطلاعات حقوقی را بیان کند.

برخلاف اطلاعات حقوقی، مشاوره حقوقی به مشاوره کتبی یا شفاهی در مورد یک موضوع حقوقی اشاره دارد که بر حقوق و مسئولیت‌‌های شخص دریافت‌کننده مشاوره تأثیر می‌گذارد. لازمه مشاوره حقوقی، تجزیه و تحلیل دقیق قانون است.

از منظر حقوقی، مشاوره حقوقی مانند وکالت است. فقط یک وکیل دارای مجوز می‌تواند مشاوره حقوقی واقعی بدهد. مشاوره دهنده باید به تعهدات خود پایبند باشد. افرادی که خواسته یا ناآگاهانه مشاوره حقوقی را بدون مهارت، قضاوت ارائه می‌دهند، مشمول مجازات‌های دادگاه می‌شوند.

مشاوره حقوقی چیست؟

مشاوره حقوقی در مقایسه با کاری که یک وکیل انجام می‌دهد کمی پیچیدهتر است. مشاوران حقوقی، در تئوری، وکیل هستند، اما به جای اینکه وکالت کسی را در دادگاه داشته باشند، در عوض به شرکت‌ها یا افراد مهمی که نیاز به مشاور متخصص دارند، مشاوره می‌دهند و گاهی اوقات نمایندگی می‌کنند.

اکثر مشاوران حقوقی با ارائه راهنمایی‌ها و مشاوره‌های خود به شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ زمانی که در مسائل حقوقی گیج‌کننده دچار مشکل می‌شوند، کار می‌کنند.

آن‌ها همچنین برای کمک به شرکت‌ها در تصمیم‌گیری عاقلانه برای رشد و شیوه‌‌های تجاری خود، هر از چندگاهی به ارائه مشاوره‌‌های درون کسب‌و‌‌کار می‌پردازند. این متخصصان در یک خط تخصصی خاص کار می‌کنند و معمولاً فقط در زمینه‌‌های خاصی از قانون عمدتاً قانون تجارت و قرارداد تخصص دارند.

چه زمانی یک وکیل تبدیل به کارشناس مشاوره حقوقی می‌شود؟

هر وکیلی می‌تواند در هر زمان معینی به عنوان کارشناس مشاوره حقوقی عمل کند، اگر مشاوره خارج از دادگاه به افراد و مشاغل ارائه دهد به جای اینکه در دادگاه برای آن‌ها مبارزه کند. آن‌ها سپس به رسیدگی به نگرانی‌ها و مشکلات طرف‌های درگیر می‌پردازند و سعی می‌کنند به ساده‌ترین روش ممکن که قانون را نیز رعایت می‌کند، آن‌ها را حل کنند.

آن‌ها تمام اطلاعات لازم را در اختیار طرفین قرار می‌دهند تا در صورت نیاز به وکیل، بتوانند به امور حقوقی رسیدگی کنند و منابع قانونی را نیز در اختیار آن‌ها قرار دهند. علاوه بر این، در سطح بین المللی، مشاوران حقوقی اغلب وکلایی هستند که خارج از حوزه قضایی خود فعالیت می‌کنند.

بنابراین، آن‌ها ممکن است نتوانند در دادگاه حضور یابند، اما این آن‌ها را از ارائه مشاوره و راهنمایی به مشتریان خود برای کمک به آن‌ها باز نمی‌دارد. در بسیاری از موارد، چنین مشاوران حقوقی خارجی برای مشاغل بزرگ بین‌المللی بسیار مفید هستند، گاهی اوقات حتی بیشتر از خود وکلای واقعی.

مهارت‌‌های کارشناس مشاوره حقوقی

مشاوران حقوقی موفق عموماً مهارت‌‌های ارتباط کتبی و شفاهی قوی، تفکر انتقادی، سازمانی و مهارت‌‌های حل مسئله را نشان می‌دهند. آن‌ها باید در زمینه‌‌های مدیریت زمان، مذاکره، تعیین هدف و ضرب‌الاجل‌ها برتر باشند. مشاوران حقوقی باید بازیکنان تیمی قوی باشند که مهارت‌‌های رهبری بالاتر از حد متوسط را نشان دهند.

آن‌ها باید توانایی کار با نظارت کم یا بدون نظارت را داشته باشند. علاوه بر این ویژگی‌‌های خاص حرفه‌ای، کارفرمایان بالقوه ممکن است به دنبال مشاوران حقوقی باشند که مهارت‌‌های زیر را نشان می‌دهند.

مهارت‌‌های اصلی بر اساس فهرست‌های شغلی و سایر منابعی که تحلیل کردیم، کارفرمایان مشاوران حقوقی با این مهارت‌های اصلی می‌خواهند. اگر می‌خواهید به عنوان مشاور حقوقی کار کنید، روی موارد زیر تمرکز کنید:

 • بررسی و ایجاد قراردادها، قراردادها و سایر اسناد قانونی؛
 • مذاکره برای قراردادهای داخلی و خارجی؛
 • تجزیه و تحلیل سیاست‌ها و شیوه‌‌های شرکت برای پایبندی به قوانین و مقررات؛
 • به‌کارگیری دانش قوانین استخدامی برای حل تعارضات و اطمینان از رعایت آن.

برخی از وظایف اصلی که توسط مشاور حقوقی انجام می‌شود چیست؟

 • بررسی و مذاکره قراردادهای مربوط به عملیات روزمره مانند فروشندگان و تامین کنندگان و همچنین مشتریان و مشتریان؛
 • بررسی و مذاکره قراردادهایی که به شرکت اجازه فعالیت می‌دهد مانند قراردادهای استخدامی یا قراردادهای اعتباری با بانک‌ها یا قراردادهای ادغام و تملک؛
 • مشاوره شرکت در هر موضوع حقوقی از قبیل ریسک‌‌های قانونی، رعایت مقررات و حاکمیت شرکتی.

مشاور حقوقی با چه چالش هایی مواجه است؟

مشاور حقوقی بودن با چالش‌‌های زیادی همراه است. هر رشته حقوقی گسترده و پیچیده است، اما از شما انتظار می‌رود در اغلب موارد یک متخصص باشید. مردم با سؤالاتی به شما مراجعه می‌کنند که آیا شما در آن زمینه حقوق متخصص هستید یا خیر. چالش دیگر مقابله با فشار تصمیم‌گیری و دادن مشاوره است که می‌تواند پیامدهای جدی برای شرکت داشته باشد.

مشاوران حقوقی بیشتر از چه مهارت هایی استفاده می‌کنند؟

برای مهارت، مذاکره و ارتباطات دو مهارت نرم مهمی هستند که مشاوران حقوقی باید روزانه از آن استفاده کنند. در یک مذاکره، باید بدانید که چگونه سخت، اما منصف باشید. شما باید به خوبی آماده باشید و برای رسیدگی سریع به پیشنهادها متقابل پیش‌بینی نشده آماده باشید. برقراری ارتباط به این معناست که بتوانیم خطرات و پیامدهای قانونی را به وضوح توصیف کنیم و درک کنیم که کسب‌وکار چه می‌خواهد و به‌طور دقیق آن را در یک قرارداد منعکس کند.

برخی از مشاغل محبوب مشاور حقوقی عبارتند از

 • مشاوره حقوقی خانواده؛
 • مشاور حقوقی دولت؛
 • مشاور حقوقی مالی؛
 • مشاور حقوقی قراردادی؛
 • مشاور حقوقی بین‌المللی؛
 • مشاور حقوقی بانکی؛
 • مشاور حقوقی شرکت.

مسئولیت‌‌های مشاور حقوقی

 1. انجام تجزیه و تحلیل حقوقی و تحقیق در مورد مسائل حقوقی؛
 2. ارائه مشاوره در امور حقوقی؛
 3. تنظیم نظرات حقوقی، تفاهم‌‌نامه‌ها و اسناد توجیهی بررسی مواد قانون؛
 4. تنظیم تشریفات مربوط به حل‌وفصل اختلافات؛
 5. نظارت بر اجرای بندهای قانونی.

پیش‌نویس و مذاکره قراردادها

 • از قراردادهای مشاوره گرفته تا قراردادهای همکاری، مشاوران حقوقی باید با تنظیم و تنظیم شرایط انواع قراردادها آشنا باشند. این مسئولیت شامل بررسی قراردادهای موجود و ایجاد اسناد جدید است.
 • از رعایت قوانین شرکت اطمینان حاصل کنید.
 • مشاوران حقوقی باید به قوانین شرکت تسلط کامل داشته باشند و تمام اقدامات و فرآیندهای شرکت را بررسی کنند تا مطمئن شوند که شرکت در تمام محدودیت‌‌های قانونی کشوری کار می‌کند. این وظیفه مستلزم آن است که مشاوران حقوقی تمام مقررات قانونی مربوط به کسب‌وکار خاصی را که در آن کار می‌کنند درک کنند.
 • برای تعارضات کارکنان و مدیریت مشاوره ارائه دهید.
 • در مورد حوادث آزار جنسی، اختلافات کاری یا سایر تعارضات روابط کارکنان، مشاوران حقوقی دانش قوانین مربوط را برای کمک به حل این مسائل به کار می‌گیرند. آن‌ها با سایر بخش‌ها همکاری خواهند کرد و با کارفرمایان و کارمندان برای بررسی هر تعارض و ارائه راه حل ملاقات خواهند کرد.

کدام یک برای شما بهتر است؟ وکیل یا مشاور حقوقی؟

اکنون که تفاوت بین یک وکیل و یک مشاور حقوقی را می‌دانید، واقعاً به شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید کدام یک را برای نیازهای حقوقی خود بیشتر ترجیح می‌دهید. اگر یک اختلاف حقوقی بزرگ دارید که باید حل‌وفصل کنید و بدانید که چه کاری انجام می‌دهید، مراجعه با یک وکیل به دادگاه اغلب عاقلانه‌ترین کار است.

در مواردی مانند این، شما به راهنمایی حقوقی متخصص در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید نیازی ندارید، وکیل شما برای این کار کافی است. این اغلب برای اکثر پرونده‌‌های جنایی و پرونده‌‌های کوچک که قوانین ساده و سرراست و بدون هیچ بند پیچیده‌ای هستند که ممکن است طرف‌‌های درگیر را سردرگم کند، کار می‌کند.

ویژگی‌هایی که هر وکیل خوب باید داشته باشد

1) مهارت‌‌های ارتباطی خوب وکلا باید به صورت شفاهی بیان کنند، مهارت‌‌های ارتباطی نوشتاری خوبی داشته باشند و همچنین شنوندگان خوبی باشند.

2) قضاوت

3) مهارت‌‌های تحلیلی

4) مهارت‌‌های تحقیق

5) پشتکار

بخش مشاوره حقوقی سایت مشاور دات اینفو

این سایت سعی کرده است که با اتکاء به منابع موجود برخی سؤال و جواب‌ها در زمینه‌های حقوقی را به شکل رایگان در اختیار مخاطبان سایت قرار دهد. شما می‌توانید سؤال حقوقی خود را جستجو کرده و فایل‌های صوتی مشابه را گوش کنید. ضمن آن‌که می‌توانید این فایل‌ها را برای افرادی که به آن نیازمند هستند ارسال کنید. 

 

نیاز به مشاوره دارید ؟